. . . . Ve Özlenen Bir Orta Dünya Yolu. . . .

Merhaba !
Aralık geldi de geçiyor bile. Bu ayı çok sevmemin sebeplerinden birisi okulun yavaş yavaş sona ermeye başlaması :) Diğer bir sebebi de kocaman bir merakla beklediğimiz filmlerin hep bu aylarda vizyona girmesi ve soğuk kış aylarında eğlenceli bir zaman geçirmemiz için bize yardımcı olması : ) 

Bu defa da öyle oldu. İlk gençlik hatta çocukluk  yıllarımdan bugüne zihnimde ve hayatımda kendisine kocaman bir yer edinen Orta Dünya'nın bir parçası sanki yeniden canlandı. Biliyorsunuz J.R.R Tolkien'in ölümsüz eserinden uyarlanmış Hobbit'in ikinci filmi ülkemizde vizyonda şu anda. Ve Peter Jackson ile ekibi her zamanki gibi döktürmüş. <3 

Ben de salondaki neredeyse herkes gibi hem kendi anılarımı hem de bu çılgın hayal gücü dünyasının genişliğini ve özgünlüğünü özlemiş olmalıyım ki filmden sonra yeniden eski kitaplarıma gömüldüm. (Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion, Hobbit, Tehlikeli Diyarlardan Öyküler, Hurin'in Çocukları. . . .  kısacası tüm Orta Dünya yeniden önüme serildi.)

Bunun hatırına da bir kaç tane Orta Dünya kombinasyonu hazırladım. 
Umarım sevilir:

Hobbit'ciğimiz <3

Burada Bilbo'dan ziyade genel olarak Hobbitlere yönelik bir görüşle onları çağrıştıran bir şeyler denedim. Benim gözümde genelde şirin, sevimli, rahat ve salaşlar. Bu yüzden zarif bir gömlek ve üzerine atılmış bir ceket ile şirin açık renkli ayakkabıları onlara uygun gördüm. Onlar da hem şirin hem rahat hem hızlı hem de neşeli tıpkı Bilbo gibi : )

Cüceler / Dwarfs
Madenlerdeki yurtlarını Ejderha'dan geri almak için mücadele eden Cücelere ise daha çok toprak tonlarını yakıştırdım. Ana hatlarıyla ve az detaylara girilmiş, kabaca yontulmuş nesneler onları daha çok betimliyor. Bu yüzden de siluet halinde görünümü sağlayacak pelerinler ve salaş gömlekler ideal.

Orman Elfleri / Elves
Orman elfleri ise kitapta hep yeşilin tonlarıyla tasvir edilmiş. Ben de yine aynı noktadan yola çıkarak yapraklar-yeşil tonları-dal gibi ormana ait olan varlıkları bu kombinasyonlarda kullanmak gerekli diye düşünerek, böyle bol ince zarif işlemeleri olan detaylı bir ürün bileşimi sunuyorum.

Gandalf
Gandalf hep bilgelikle özdeşleşmiş renklerde karşımıza çıkıyor. Genelde tüm filmlerdeki bilge karakterler (Saruman, Gandalf, Thranduil, Galadriel, Celeborn. . . . ) beyaz ya da beyaza yakın tonlarda işlenmişler. Burada da yine benzer olarak gri tonları hakim ancak şekiller daha çok belirsiz. İnsan formuna doğrudan oturmuyor; kumaşların eğilip bükülmesiyle oluşmuş tuhaf bir sır gibiler. Bence bir Büyücüye yakışan da bu....

Göl İnsanları / Lake Town People
Kahramanlarımıza hatırı sayılır ölçüde yardım eden Göl Kasabası Halkı ise sömürücü ve beceriksiz krallarının da katkısıyla kötü durumda ne yazık ki. Bu yüzden genel hatlarıyla ihtiyaçlarını karşılayabilen bu halk daha çok kalın ve tek tip solgun renklerin hakim olduğu kombinasyonlarla tasvir edilebilir gibi geldi.


Smaug


.
Fakir Göl İnsanları'nın kasabasının hemen yanındaki Yalnız Dağ'da cücelerin altınlarının içinde yüzen ejderha Smaug.
Tam bir zenginlik, görkem, ihtişam ve güç sembolü kendisi. Bu yüzden onu bol işlemeleri olan detaylı, pullu, kendisi gibi koyu kırmızı bir tasarımla stilize etmeyi uygun gördüm açıkçası.


Büyücü Krallar / Witch-Kings

Kitapta böyle bir parça olmamasına rağmen yine de film için böyle bir detay sahnesi yaratılmış. Burada (asıl olarak Yüzüklerin Efendisi'nde bol bol karşılaşacağımız Dokuzlar diye de anılan) Dokuz Büyücü Kral'ın yani Nazgullerin kendi meskenlerini terk ederek güçlenmesi konu ediliyor.
Bu nedenle siyah ve sevimsiz sert ama güçlü görüntülü bir bileşim buraya uygun oldu.

Bu ikinci filmdeki karakterler üç yukarı beş aşağı bu kadardı ama Peter Jackson filmi üç parçada çekmeye karar verdiği için bu bölümde sadece bu kadarını görebildik (bu arada ne yazık ki çok can alıcı bir noktada sona erdirmiş neyse artık bir kaç yıl daha dayanacağız.) o_O

Yalnız işin içine her zamanki gibi aşk meşk katmaya çalışınca bazı anlarda kısa süreli de olsa sıkıcı bir Hollywood etkisi oluşmaya başlamış. Onu sevmedik. Çilli yüzü ve kocaman elleriyle Evangeline Lily'yi de açıkçası ne elf olmaya ne de filmde bir parça olmaya hiç yakıştıramadık.

Ama en sonda Ed Sheeran film için çok şık bir şarkı söylemiş. O da burada:
https://www.youtube.com/watch?v=w6wE8hSFj70

Bizi takip etmek isterseniz; o da burada : )


Bloglovin'deyiz:
Bir de Youtube kanalımız:
Jadis Jade 2013 
0 OkuyucuYorum Yaptı:

Yorum Gönder

Lütfen Sadece Konu ile ilgili yorumlar yapınız.
Yazdığınız yoruma gelen cevaplardan haberdar olmak için yorum kutusunun altındaki ''E-Posta yolu ile abone ol'' yazısına tıklayınız.

 
Türkiye Moda Yazarları 2018 | Reklam